fbpx
Miesto

Liptovská Mara

Vzdialenosť

26 km

Zemepisné súradnice

49°6'15'' N
19°31'27'' E

Hodnotenie

5 / 5
Odporúčame navštíviť

Rieka Váh spôsobovala v minulosti mnohé záplavy, preto bola vybudovaná tzv. Vážska kaskáda – systém priehrad a vodných elektrární, ktoré už mnoho rokov úspešne ochraňujú Liptov pred povodňami.

Prvá priehrada Vážskej kaskády – najväčšia vodná nádrž na Slovensku – Liptovská Mara bola vybudovaná v rokoch 1965 až 1975. Rozloha vodného diela je 22 km2 a maximálna hĺbka dosahuje 43 m. Vďaka svojej veľkosti si právom zaslúži prívlastok – Slovenské alebo Liptovské more.

Liptovská Mara je pomenovaná podľa zaniknutej obce Liptovská Mara, ktorá bola spolu s ďalšími obcami (Parížovce, Černice, Sokolče, Stará / Liptovská Sielnica, Paludza, Vrbie, Nižné a Vyšné Dechtáre, Ráztoky, Demčín) zaplavená pri stavbe nádrže. Z obce sa zachoval iba gotický kostolík, ktorý sa nachádza v lokalite Havránok. Jeho najhodnotnejšie architektonické a výtvarné časti boli prenesené do Múzea liptovskej dediny v Pribyline.

Na ostrove Ratkovie, ktorý je známou dendrologickou a ornitologickou lokalitou, je arborétum (zbierka živých drevín, resp. botanická záhrada so špecializáciou na výskum a pestovanie drevín) s náučným chodníkom.